I přes to, že se Veľký Rozsutec se svou výškou 1 610 m ani zdaleka neřadí mezi nejvyšší vrcholy, bývá považován za jeden z těch nejkrásnějších na Slovensku. A právem – bílé vápencové stěny a nezaměnitelný tvar pyramidy z něj dělají jeden z nejvýraznějších vrcholů Malé Fatry, na kterou jsou z něj mimochodem také úžasné výhledy. To vše ale bohužel za cenu zástupů turistů.
Možností pro výstup na vrchol Veľkého Rozsutce je hned několik – my jsme zvolili jednu z těch frekventovanějších, ale zato nejhezčích výstupových tras, která vede přes proslulé Jánošíkove diery v obci Terchová. Jedná se o soutěsku plnou vodopádů a nádherných skalních útvarů, která je zpřístupněná pomocí žebříků, lávek, a také řetězů. Bohužel je ale opět kvůli oblíbenosti tohoto místa, zvláště mezi rodinami s dětmi, potřeba počítat s větší časovou rezervou, jelikož se na žebřících mohou tvořit fronty. Nicméně jsme se asi po 2,5 hodinách pohodové chůze dostali do výchozího bodu číslo 2, do sedla Medzirozsutce. Odtud, jak už název napovídá, se dá pokračovat buď na Malý, nebo na Veľký Rozsutec. My jsme se po červené značce vydali na vyšší z obou vrcholů. Nutno ale říct, že je výstup poměrně výživný a jedná se o docela prudké stoupání do kopce. Kousek pod vrcholem už se začínají objevovat i úseky zajištěné řetězy, nic ale co by běžný turista neměl zvládnout. Na vrcholku je, jak se dalo čekat, docela přelidněno, až se pomalu není kam na chvíli posadit.
Zpět z vrcholu se dá pokračovat po stejné cestě do sedla Medzirozsutce, my jsme se ale rozhodli pro sestupovou trasu do sedla Medziholie, odkud se dá pohodlně dostat zpět k výchozímu místu v Terchové a vyhnout se tak návratu přes Jánošíkove diery. Jedinou nevýhodou sestupu do sedla Medziholie je náročnost, hlavně kvůli velkému množství úseků s řetězy. Na druhou stranu zde ale právě proto není tolik lidí.
I přes to, že je Veľký Rozsutec velmi frekventovaná hora, je výstup na něj opravdu krásným zážitkem, který rozhodně stojí za to :). Kromě toho by také byla škoda nenavštívit soutěsku Jánošíkove diery, do které je volný přístup, jelikož v zahraničí (např. ve Slovinsku soutěska Vintgar) je vstup do podobných míst zpoplatněný.